Okładka: "Limassol" - Yishai Sarid

Limassol

Autor: Yishai Sarid

Kategoria: Współczesna proza izraelska

Data wydania: 11.09.2015


„Limassol” to powieść ponura i mroczna, czarna jak bezksiężycowa noc nad pustynią Negew. Bo jak inaczej może wyglądać świat izraelskich tajnych służb – twardych ludzi bez personaliów i rozpoznawalnych twarzy, ryzykujących wszystko i odbierających życie innym, bo na tym polega ich służba. Na dodatek książka ma w sobie precyzję i bezwzględność antycznej tragedii, gdzie los musi się wypełnić i nic nie jest czarno-białe, mimo że z pozoru właśnie tak wygląda. Yishai Sarid napisał znakomity i wciągający thriller, pełen prawdziwych postaci i prawdziwych emocji. „Limassol” może śmiało stanąć na bibliotecznej półce obok książek, które wyszły spod pióra Johna le Carré. I nie ustąpi im ani o krok.

Paweł Smoleński, Gazeta Wyborcza

Bohaterem tej pasjonującej i przewrotnej powieści jest bezimienny funkcjonariusz izraelskiej Służby Bezpieczeństwa Ogólnego (Szin Bet). Jego głównym zadaniem jest udaremnianie samobójczych zamachów terrorystycznych na terenie Izraela. Poświęca się temu bez reszty, co doprowadza do kryzysu w jego małżeństwie. I właśnie wtedy zostaje mu powierzona nowa i bardzo nietypowa misja. Pod pozorem pobierania lekcji kreatywnego pisania ma dotrzeć do telawiwskiej pisarki i działaczki ruchu pokojowego, która może go naprowadzić na ślad groźnego terrorysty. Dość szybko angażuje się w jej powikłane życie: z jednej strony syn narkoman, a z drugiej – palestyński artysta z Gazy, nieuleczalnie chory na raka. To właśnie jego syn jest niebezpiecznym terrorystą, który działa na całym Bliskim Wschodzie i od dawna wymyka się izraelskim służbom. Celem operacji jest jego likwidacja. Dopiero na miejscu realizacji misternie przygotowanego planu w cypryjskim Limassol bohater powieści musi wybierać między lojalnością wobec służby, państwa, dawnych kolegów a nowymi przyjaźniami. „Limassol” to fascynująca powieść szpiegowska o patriotyzmie, zdradzie i niemożliwej miłości.

przejdź do sklepu...Kup książkę

Yishai Sarid

Urodził się w Tel Awiwie w 1965 r. Jest synem legendarnego polityka izraelskiej lewicy i poety Jossi Sarida. W czasie służby wojskowej był oficerem wywiadu, czego ślad można zauważyć w jego powieściach. Następnie studiował prawo na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Od 1994 r. jest członkiem izraelskiej izby adwokackiej, a od 2004 r. wspólnikiem w telawiwskiej kancelarii specjalizującej się w prawie administracyjnym.

Jako pisarz zadebiutował w 2000 r. powieścią „Łatwa zdobycz”, której bohaterem jest młody adwokat reprezentujący wzorową żołnierkę, gwałconą i molestowaną przez wysokiego oficera armii.

W 2009 r. ukazała się jego najbardziej znana książka, powieść sensacyjna „Limassol”, dotychczas przełożona na dziewięć języków (angielski, niemiecki, francuski, chiński, turecki, włoski, duński, kataloński i polski). Powieść ta doczekała się wielu entuzjastycznych recenzji, zdobywając we Francji, Włoszech i Irlandii szereg prestiżowych nagród.

Jego kolejna powieść „Ogród Noemi” (2013) znalazła się na finałowej liście kandydatów do Nagrody im. Sapira, najważniejszej izraelskiej nagrody literackiej.

zobacz książki: Yishai Sarid