Okładka: "Lato w kuchni przez okrągły rok" - Nigella Lawson

Lato w kuchni przez okrągły rok

Autor: Nigella Lawson

Kategoria: Książki kucharskie

Data wydania: 05.10.2007


Być może w idealnym świecie zamieszkanym przez znakomitych kucharzy rzeczywiście można się spotkać z delikatnym, acz stanowczym wymaganiem, by używać tylko takich składników, które w danym miesiącu są dostępne na pobliskim targu. W mojej kuchni jednak, w moim domu, w moim sposobie gotowania nie ma miejsca na takie konserwatywne ograniczenia. Nigella Lawson. Lato w kuchni przez okrągły rok Żebym nie wiadomo jak uwielbiała włóczenie się po sklepach i straganach, z koszem dyndającym na ręku, do którego wędrowałyby coraz to nowsze sezonowe, świeżo dojrzałe produkty, nie mam ani czasu na takie zakupy, ani wewnętrznej dyscypliny – i, prawdę mówiąc, jestem niechętna narzucaniu takich wymyślnych restrykcji. Robię zakupy i gotuję w zasadzie tak, jak jem – z zachłannym konformizmem.

W gruncie rzeczy sezonowa kuchnia jest bardziej dopasowana do ludzi mieszkających w ciepłych krajach. My, czyli cała reszta, potrzebujemy tyle ciepła, ile się da, a przez większą część roku otrzymujemy je raczej z kuchni niż ze słonecznego nieba. W naszym wypadku lato jest zamysłem, wspomnieniem i pełnym nadziei oczekiwaniem. Czasem, gdy za oknem jest szaro i brzydko, a w domu zimno, musimy wyczarować promienie słoneczne, trochę światła, słodkie poczucie najpiękniejszej pogody pod słońcem, by zasiąść z przyjaciółmi do stołu w serdecznej atmosferze. Nie mówię o stworzeniu jakiejś nadzwyczajnej idylli i atmosfery ustawicznego lata w Prowansji, ale o swoistym przedłużeniu przyjemnego poczucia słonecznego klimatu.

Pokarmy lata, zjadane nawet w środku zimy, mieszczą się w idei prostego gotowania. Najlepsze jednak przepisy nigdy nie polegają na szczegółowym odtwarzaniu, ale na wypróbowywanych z zapałem pomysłach. Te, które zgromadziłam w niniejszej książce, pozyskałam tak samo jak zawsze – wykradałam je przyjaciołom, członkom rodziny, i sprawdzałam, co też może z tego powstać. Zgodnie z tym, co napisała australijska autorka książek o przyrządzaniu potraw, Maggie Beer, „gotowanie to kwestia wzajemnego przenikania – pamięci o kombinacji smaków lub techniki i wspomnieniu dania”. Tak więc gotowanie nie polega jedynie na postawieniu czegoś na ogniu, kolejności działań i metodzie, ale na transformacji produktów, mającej bardziej intymne zabarwienie. Każdy z nas podczas gotowania wkłada w tę czynność i w gotowe już danie część siebie samego. Przedstawione tutaj przepisy zmieniałam, modyfikowałam, bawiłam się nimi tak długo, aż stały się moimi własnymi, spodziewam się więc, że podobnie zostaną potraktowane w Twojej kuchni.

przejdź do sklepu...Kup książkę

Nigella Lawson

Nigella Lawson

Nigella Lawson jest najbardziej znaną Brytyjką gotującą na ekranie. Autorka wielu kulinarnych bestsellerów i programów telewizyjnych, ogłoszona jedną z najpiękniejszych kobiet Wielkiej Brytanii. Pracowała jako dziennikarka w "The Sunday Times", "The Guardian", "Daily Telegraph" i "Times Magazine" w Wielkiej Brytanii oraz w "Gourmet" i "Bon Appetit: w USA. Miłość do gotowania i jedzenia wyniosła z domu, a przygotowywanie potraw stało się częścią jej życia zawodowego, gdy zaczęła pisać do rubryk kulinarnych w "The Spectator" i "Vogue".

W 1998 roku wydała pierwszą książkę "How to Eat", która przez krytyków została okrzyknięta jedną z najważniejszych książek kulinarnych w historii. Stała się bazą dla programów telewizyjnych zrealizowanych przez brytyjską stację Channel 4. W 2001 roku Nigella Lawson zdobyła tytuł autora roku w Wielkiej Brytanii. Do tej pory wydała 8 książek kucharskich i zrealizowała 6 serii programów telewizyjnych. Mieszka z dziećmi w Londynie.

zobacz książki: Nigella Lawson